قارچ چگونه موجب تغییر شکل ناخن انگشت های پا میشود

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

ابتلاء ناخن انگشتان پا به قارج را اونیکومایکوز Onychomycosis میگویند. این بیماری میتواند موجب تغییر شکل ناخن و حتی تخریب آن شود. قارج های متعددی هستند که میتوانند ناخن انگشتان پا را آلوده کنند. این قارچ ها در محیط گرم و مرطوب و تاریک پا رشد کرده و کراتین ناخن را میخورند ( کراتین Keratin پروتئین خاصی است که در ناخن وجود دارد). قارچ ناخن بیشتر در ناخن انگشت بزرگ و کوچک پا ایجاد میشود.

مهمترین علامت قارچ ناخن، رشد بیش از اندازه آن، کلفت شدن و تغییر رنگ آن است. در این بیماری ذرات ریزی که بوی بدی هم دارند در زیر ناخن و بخصوص در نوک و یا گوشه های آن تجمع پیدا میکنند. بتدریج ناخن از بستر زیر خود جدا شده و در موارد شدید میفتد

931 9931 3
931 5931 6

تصاویر مختلفی از قارچ ناخن پا

 

در حدود 18-2 درصد مردم دنیا مبتلا به قارچ ناخن پا هستند. این بیماری در افراد میانسال و مسن بیشتر از بچه ها و جوانان دیده میشود. استفاده از کفش های تنگ و کفش هایی که موجب تعریق زیاد پا میشوند میتواند موجب بروز این بیماری شود. استفاده مکرر از لاک ناخن میتواند فرد را به این بیماری مستعد کند. کف خیس مکان های عمومی و ورزشی مانند استخر ها و یا رخت کنی ها از منابع مهم آلودگی و انتقال قارچ ناخن هستند. قارچ ناخن در کسانی که سیستم ایمنی خوبی ندارند مانند افراد مبتلا به دیابت یا بیماری های عروقی و یا مبتلایان به ایدز بیشتر است.

 

درمان قارچ ناخن پا چیست

قارچ ناخن اگر درمان نشود بهبود نمی یابد بلکه بتدریج بیشتر شده و ممکن است به ناخن انگشتان مجاور نیز سرایت کند.

درمان این بیماری با کوتاه کردن کامل ناخن و استفاده از داروهای موضعی ضد قارچ است که توسط پزشک تجویز میشود. در موارد شدید ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی هم وجود داشته باشد. در صورت تغییر شکل شدید ناخن، ممکن است پزشک ناخن مبتلا را بطور کامل خارج کند. 

آیا به شما هم گفته اند مفصل مصنوعی برای سن بعد از 50 سالگی است

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.