آیا شکستگی و دررفتگی قدیمی لگن نیاز به عمل جراحی دارد

 

 


آیا شکستگی و دررفتگی قدیمی لگن در مفصل ران نیاز به جراحی دارد

  خواهرم در بچگی تصادف کرد و مفصل ران او دچار شکستگی و دررفتگی شد. این شکستگی به درستی درمان نشده و همین امر موجب کوتاهی پای سمت چپ او گردید. آیا خواهرم که الان 23 سال دارد و دردی هم در پا احساس نمیکند احتیاج به عمل دارد و اگر عمل نکند با بالا رفتن سن دچار مشکل میشود. 

 

 

شکستگی لگن نامی برای دسته بزرگی از شکستگی ها است. این شکستگی ها عبارتند از

 

هر کدام از این سه دسته شکستگی میتواند همراه با دررفتگی باشد و هر کدام از این شکستگی ها در صورت درمان ناقص میتوانند موجب کوتاهی اندام طرف آسیب دیده شود.

با این حال شکستگی های استابولوم در صورتیکه به درستی درمان نشود بیمار بعد از چند سال دچار آرتروز و ساییدگی شدید مفصل ران میشود و این ساییدگی با درد شدیدی همراه است. البته در مواردی که بد جوش خوردن شکستگی شدید نباشد بچه ها و جوانان ممکن است آن را به خوبی تحمل کرده و در زیادی نداشته باشند. با این حال درد میتواند در سنین بالاتر ایجاد شود.

بد جوش خوردن شکستگی های استابولوم در صورتیکه دردی نداشته باشد نیاز به درمان جراحی نداردو در صورتیکه این بد جوش خوردن موجب بروز آرتروز شده و لگن بیمار دردناک شود ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران وجود داشته باشد.

 

شکستگی های گردن استخوان ران و شکستگی های ناحیه اینترتروکانتریک وضعیت متفاوتی دارند. در صورت بد جوش خوردن این شکستگی ها، ممکن است اندام بیمار کوتاه شود ولی دردی وجود نداشته باشد. در این موارد در صورت زیاد بودن کوتاهی ممکن است بتوان با انجام عمل جراحی استئوتومی، بد جوش خوردگی را اصلاح کرده و طول اندام تحتانی را تا حد زیادی اصلاح کرد.

بد جوش خوردن شکستگی های حلقه لگنی میتواند موجب کوتاهی اندام تحتانی شود و میتواند با یا بدون درد باشد. در این موارد در صورتیکه مقدار کوتاهی اندام کم باشد میتوان آن را با استفاده از کفی های طبی در داخل کفش جبران کرد و در صورت زیاد بودن کوتاهی ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی استئوتومی لگن برای اصلاح آن وجود داشته باشد.

در صورتیکه بیمار دچار شکستگی های گردن ران و یا حلقه لگن بوده و نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد تاخیر در آن ممکن است احتمال بروز زود هنگام آرتروز در بیمار را بیشتر کند.

 

 

مطالعه بیشتر

شکستگی لگن چیست

شکستگی لگن در ناحیه گردن استخوان ران

شکستگی لگن در ناحیه اینترتروکانتریک استخوان ران

شکستگی لگن در ناحیه حفره استابولوم

آسیب های حلقه لگن کدامند

آرتروز یا ساییدگی مفصل چیست

تعویض مفصل ران چیست

آیا به شما هم گفته اند مفصل مصنوعی برای سن بعد از 50 سالگی است

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.