علت جوش نخوردن شکستگی استخوان اسکافویید در مچ دست من چیست

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

 


شکستگی اسکافوئید و جوش نخوردن آن

 استخوان اسکافوئید من 7 ماه قبل شکسته است و آن را گچ گیری کرده اند. متاسفانه هنوز جوش نخورده است. آیا گچ گیری مجدد فایده ای دارد یا نه؟ آیا قابل جوش خوردن هست یا نه ؟ و راه های دیگر درمان چیست؟

 

 

مچ دست هشت استخوانچه دارد که یکی از مهمترین آنها استخوان اسکافوئید یا ناویکولار است. شکستگی استخوان اسکافوئید مهم است چون جوش خوردن آن به راحتی صورت نمیگیرد. جریان خون این استخوان و عروقی که به آن خون میرسانند طوری قرار گرفته اند که در موقع شکستگی به راحتی آسیب میبینند و این آسیب میتواند موجب قطع جریان خون به استخوان شود.

با قطع جریان خون به استخوان اسکافوئید احتمال دیرجوش خوردن و یا جوش نخوردن استخوان بیشتر میشود و از طرف دیگر ممکن است استخوان دچار نکروز شده و سیاه شود.

شکستگی استخوان اسکافوئید را وقتی بدون جابجایی است میتوان با گچ گیری درمان کرد ولی شکستگی های با جابجایی را معمولا با عمل جراحی درمان میکنند. وقتی از درمان شکستگی استخوان اسکافویید هفت ماه گذشته و هنوز جوش نخورده است ادامه گچ گیری تقریبا بی فایده است. در این موارد میتوان برای جوش دادن استخوان از عمل جراحی استفاده کرد.

در عمل جراحی جوش نخوردگی استخوان اسکافوئید برای فیکس کردن قطعات معمولا از یک پیچ استفاده میکنند که در درون استخوان و در امتداد محور طولی آن قرار میگیرد. در این اعمال جراحی ممکن است از پیوند استخوان هم استفاده شود.

 

مطالعه بیشتر

شکستگی استخوان ناوی یا اسکافویید چگونه ایجاد شده و به چه صورت درمان میشود

عوارض شکستگی استخوان اسکافویید چیست

جوش نخوردن شکستگی استخوان اسکافویید یا ناوی


آیا هنوز نمیدانید علت درد لگن شما چیست

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.