نکروز سر استخوان ران بدنبال بیماری لوپوس و پیشرفت بیماری

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

 


 
بیماری لوپوس و سیاه شدن سر استخوان ران بدنبال آن

 دختری 28 ساله هستم بیماری لوپوس دارم. در بیمارستان 3 بار برای من متیل پردینزولون تزریق شد و بعد هم به مدت 60 روز قرص کورتن مصرف کردم. هفته قبل دچار درد در کشاله ران راست شدم. پزشک با دیدن عکس لگن من گفت سر استخوان ران من سیاه شده و بیماری خیلی پیشرفت کرده است. من فقط یک هفته است درد دارم. چطور بیماری من خیلی پیشرفت کرده است

 

 

بیماری لوپوس میتواند با چند مکانیسم موجب سیاه شدن سر استخوان ران شود. شایعترین مکانیسم آن مصرف کورتون است. در بسیاری موارد پزشک روماتولوژیست برای کنترل بیماری لوپوس مجبور میشود از کورتون استفاده کند. بطور مثال به بیمار پردنیزولون بدهد. کورتون میتواند موجب سیاه شدن سر استخوان ران شود.

بیماری لوپوس یک بیماری خود ایمنی یا اتوایمون است که میتواند موجب التهاب عروق شود. ملتهب شدن عروق که به آن وازکولیت میگویند در صورتیکه در رگ های خونی سر استخوان ران ایجاد شود میتواند موجب انسداد آن و در نتیجه سیاه شدن سر استخوان ران شود.

 

در بعضی بیماران مبتلا به لوپوس بیماری دیگری بنام سندروم آنتی فسفولیپید وجود دارد. در بیماران مبتلا به سندروم آنتی فسفولیپید ممکن است خون در عروق مویینه بدن لخته شود. لخته شدن خون موجب انسداد رگ خونی میشود. در صورتی که این انسداد در عروق سر استخوان ران باشد میتواند منجر به سیاه شدن آن شود.

وقتی سر استخوان ران سیاه میشود بیمار ممکن است بلافاصله دچار درد نشود و وقتی درد شروع میشود ممکن است از شروع بیماری مدتی گذشته باشد. پس از روی شدت درد نمیتوان در مورد شدت بیماری نظر داد.

به شما توصیه میشود درد خود را جدی بگیرید و در پی درمان مشکل بوجود آمده باشید.

 

مطالعه بیشتر

نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در ناحیه لگن چگونه بیماری است

لوپوس چیست

سندروم آنتی فسفولیپید چیست

 

 

مطالعه بیشتر

آیا مدت ها است برای تسکین درد لگن خود دارو میخورید ولی درد همچنان وجود دارد

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.