آیا در عمل جراحی رباط صلیبی میتوان از خود رباط زانو برای ترمیم استفاده کرد

 

 


جراحی رباط صلیبی

  آیا در عمل جراحی رباط صلیبی ACL می توان با استفاده از پیچ و پلاک رباط ACL صدمه دیده و پاره شده را مجددا مورد استفاده قرار داد یا باید حتما رباط سالم از جای دیگر پا برداشته شود و در زانو قرار داده شود؟
اگر می توان رباط آسیب دیده را مجددا استفاده کرد شما کدام روش را پیشنهاد می کنید: استفاده از رباط پاره شده و یا برداشتن رباط از جای دیگر پا

 

 

پارگی رباط صلیبی زانو معمولا به علت کشیدگی بیش از حد آن ایجاد میشود. وقتی رباط با چنان قدرتی کشیده میشود که توانایی مقاومت در برابر آن را ندارد تحت نیروهای کششی وارده به آن پاره میگردد. پاره شدن رباط معمولا به گونه ایست که محل پارگی ریش ریش شده و کاملا تغییر شکل میدهد. این ریش ریش شدن رباط به گونه ای به آن صدمه میزند که امکان دوختن دوسر پاره شده عملا وجود نخواهد داشت. به سخن دیگر بافت محکمی وجود ندارد که نخ بخیه در آن گیر کرده و بتواند دو سر پارگی را مجددا به هم متصل کند.

پس در پاره شدن رباط صلیبی در اکثریت قریب به اتفاق موارد، امکان ترمیم مستقیم رباط وجود ندارد به همین خاطر از روش بازسازی استفاده میشود.

در روش بازسازی پزشک جراح اصلا با رباط پاره شده کاری ندارد. بجای آن یک رباط را از جای دیگری از بدن فرد گرفته و به جایی که رباط صلیبی در آن ناحیه قرار داشته است جایگزین میکند. این عمل جراحی معمولا بلافاصله بعد از پارگی رباط انجام نمیشود. در ابتدا پزشک سعی میکند با انجام چند هفته انجام نرمش های کششی در زانو دامنه حرکتی آن را به حالت قبل از آسیب بازگرداند و پس از کاهش تورم زانو عمل جراحی بازسازی را انجام میدهد.

ممکن است همراه با آسیب رباط صلیبی، منیسک زانو هم صدمه دیده باشد که در هنگام بازسازی رباط، منیسک هم به روش مناسب درمان میشود.

 

مطالعه بیشتر

رباط متقاطع جلویی ( رباط صلیبی قدامی) ACL چگونه آسیب دیده و به چه صورت درمان میشود


هر دردی در ناحیه لگن مهم بوده و باید علت آن مشخص شود

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.