آیا صدای مفصل زانوی من طبیعی است

 

 


صدا دادن زانو

  من 27 سالم است. 8-7 سال پیش به علت ورزش هاى سنگینى که میکردم دچار کشیدگى منیسک زانو شدم، و براى یه مدتى زانو بند استفاده میکردم. الان یه 2،3 ماهى هست که با خم کردن زانو بیشتر از 90 درجه  یه حالت صداى قرچ قرچ میدهد، البته درد ندارد، میخواستم بدونم مشکلش چیه و چطور با ورزش خاصى میشه درمانش کرد؟

 

 

البته بیماری به نام کشیدگی منیسک وجود ندارد ولی پارگی منیسک میتواند موجب احساس صدای کلیک و تقه در زانو شود. صدای مفاصل معمولا بر اثر حرکت تاندون ها بر روی برجستگی های استخوانی اطراف مفصل ایجاد میشود. در زانو صداهایی که در موقع خم و راست شدن مفصل ایجاد میشود معمولا بر اثر کندرومالاسی کشکک یا نرمی غضروف کشکک بوجود میاید. در این بیماری سطح کشکک ناصاف شدن و در حین خم و راست شدن زانو با حرکت کشک بر روی سطح مفصلی پایین استخوان ران صدای قرچ قروچ احساس و شنیده میشود.

صدای مفصل زانو تا وقتی بدون درد و ناراحتی دیگر است بیماری محسوب نشده و نیازی هم به درمان ندارد. با این حال در صورتیکه علت بروز آن کندرومالاسی کشکک باشد میتوان با تقویت عضلات چهارسر ران علائم آن را تا حدود زیادی مرتفع کرد.

بنشینید و هر دو پای خود را به جلو کشیده و دراز کنید. زانوی خود را به کف زمین فشار دهید بطوریکه با این کار عضله جلوی ران شما سفت و منقبض شود. این فشار و انقباض را به مدت ده ثانیه نگه داشته و سپس آن را رها کنید. این نرمش را روزی دو بار  و هر بار 3-2 بار انجام دهید. بتدریج این 3-2 بار را در عرض یک ماه به 30 بار افزایش دهید. با یک دو ماه انجام دادن این نرمش و در نتیجه تقویت عضلات ران میتوان تا حدود زیادی علائم کندرومالاسی کشکک را تخفیف داد.

 

مطالعه بیشتر

نرم شدن غضروف کشکک در ناحیه زانو یا کندرومالاسی کشکک چیست

علت صدا دادن مفاصل بدن چیست


هر دردی در ناحیه لگن مهم بوده و باید علت آن مشخص شود

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.