آیا برای نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در دو طرف باید جراحی کنم

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

 


جراحی هر دو طرف لگن برای درمان سیاه شدن سر استخوان ران

جوانی 27 ساله هستم که دکتر برایم پردنیزولون را تجویز کرد ( به مدت 10ماه ) و الان سر استخوان لگن من سیاه شده و  گویا نیاز به عمل دارد. لگن سمت راست من درد دارد ولی مشکلی در سمت چپ لگن ندارم. پزشک میگوید سر هر دو استخوان لگن من سیاه شده و باید هر دو طرف را عمل کنم. نمیدانم چکار کنم. لطفا من را راهنمایی کنید.

 

 

نوع درمانی که برای نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران مفید است بستگی به این دارد که بیماری چقدر زود یا چه اندازه دیر تشخیص داده شده و یا درمان میشود.

این بیماری به علت نرسیدن خون به سر استخوان ران ایجاد میشود. بر اثر نرسیدن خون، سلول های استخوان میمیرند. مرگ سلول های استخوانی موجب نرم شدن استخوان شده و بدنبال آن شکل سر استخوان ران تغییر میکند.

در صورتی که بیماری زود تشخیص داده شود هنوز سر استخوان ران تغییر شکل نداده است. در این زمان میتوان با انجام عمل جراحی دکمپرشن و ایجاد سوراخ در سر استخوان ران تا حدود زیادی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و مانع از تغییر شکل سر استخوان شد.
اگر بیماری دیر تشخیص داده شده و سر استخوان ران تغییر شکل داده باشد تنها راه برای غلبه بر درد بیمار انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران است.

در مراحل پیشرفته میتوان بیماری را با یک تصویر رادیوگرافی ساده لگن تشخیص داد ولی وقتی بیماری در مراحل ابتدایی خود است تشخیص آن معمولا با استفاده از ام آر آی داده میشود.

سیاه شدن سر استخوان ران در بسیاری از موارد دو طرفه است. در این موارد معمولا در یک طرف بیماری پیشرفت بیشتر و در طرف دیگر پیشرفت کمتری دارد. در طرفی که بیماری بیشتر پیشرفت کرده است معمولا درد در ناحیه لگن و کشاله ران احساس میشود ولی ممکن است در طرف دیگر دردی احساس نگردد.

پس عدم وجود درد رد کننده این بیماری نیست. وقتی در ام آر آی نکروز در هر دو طرف لگن دیده میشود و بیماری در مراحل ابتدایی خود است هر دو سمت باید عمل شوند. اتفاقا در سمتی که درد وجود نداشته و بیماری هنوز پیشرفتی نکرده است نتایج عمل جراحی بسیار بهتر است.

 

مطالعه بیشتر

نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در ناحیه لگن چگونه بیماری است

تعویض مفصل ران در ناحیه لگن


علت بسیاری از لنگش ها مشکلاتی در مفصل لگن است

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.