آیا بعد از عمل نکروز استخوان سر فمور پیاده روی خوب است

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

 


احساس درد بعد از جراحی نکروز سر استخوان ران

من در هر دو پا در ناحیه سر فمور به علت نکروز جراحی شدم. عمل دکمپرشن و گرافت گذاری انجام داده ام. اکنون بعد از عمل دوم که ظاهرا سبک تر نیز بوده گاهی احساس درد میکنم. آیا پیاده روی برای من مناسب میباشد؟

 

 

گاهی اوقات نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران دو طرفه است. در این موارد بسته به اینکه بیماری در چه مرحله ای از پیشرفت است درمان های متفاوتی برای بیمار انجام میشود. وقتی بیماری در مراحل اولیه است و هنوز سر استخوان ران تغییر شکل نداده است عمل جراحی دکمپرشن برای بیمار انجام میشود.

گاهی اوقات نکروز سر استخوان ران دو طرفه است یعنی هم در طرف راست و هم طرف چپ وجود دارد. در این موارد هر دو سر استخوان ران در یک جلسه باید تحت عمل جراحی قرار گیرند. انجام جراحی در دو مرحله موجب میشود نکروز در طرفی که در مرحله دوم تحت عمل قرار میگیرد پیشرفت بیشتری کند. همین پیشرفت موجب میشود تا عمل دوم با موفقیت احتمالی کمتری مواجه شود.

احساس درد در لگن میتواند نشانه پیشرفت نکروز باشد. پزشک معالج با بررسی رادیوگرافی لگن بیمار میتواند وضعیت سر استخوان ران را ببیند. تغییرات ایجاد شده در استخوان در فیلم رادیولوژی دیده میشوند. در صورتیکه سر استخوان دچار تخریب زیادی شده و درد بیمار زیاد نباشد ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران وجود داشته باشد.

وقتی شدت درد در حدی است که بیمار فقط گاهگاهی احساس درد میکند ممکن است بتوان عمل تعویض مفصل را مدتی به تاخیر انداخت. در این موارد پیاده روی نه تنها برای بیمار ضرر ندارد که مفید هم هست. با این حال در انجام پیاده روی مانند هر فعالیت بدنی یا نرمش دیگر باید به نکاتی توجه داشت.

هر گونه فعالیت بدنی از جمله پیاده روی را باید به تدریج بیشتر کرد. در ابتدا باید مسافت های کم را راه پیمایی کرده و در صورتی که دردی ایجاد نشود میتواند مدت راه پیمایی را افزایش داد. مدت و شدت راه پیمایی نباید در حدی باشد که برای بیمار موجب درد شود و یا شدت درد وی را افزایش دهد.

 

مطالعه بیشتر

نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در ناحیه لگن چگونه بیماری است

تعویض مفصل ران در ناحیه لگن

آیا مدت ها است برای تسکین درد لگن خود دارو میخورید ولی درد همچنان وجود دارد

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.