آیا شکستگی لگن من نیاز به تعویض مفصل دارد

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

 


خراب شدن استابولوم بعد از شکستگی آن

مدت 8 ماه است که از عمل جراحی شکستگی استابولوم که براثر تصادف لگن شکسته بود میگذرد . در حال حاضر شکستگی جوش خورده ولی من دچار درد شدیدی در کشاله ران شده ام. به پزشک مراجعه کردم و او بعد از دیدن عکس لگن من گفت مفصل خراب شده است. من باید چکار کنم

 

 

شکستگی استابولوم از جمله شدیدترین آسیب های سیستم اسکلتی بدن انسان است. این شکستگی باید به موقع و به درستی جااندازی شود. حفره استابولوم یکی از اجزاء تشکیل دهنده مفصل ران بوده و در صورتیکه شکل آن تغییر کند مفصل بسرعت دچار ساییدگی میشود.

شکستگی استابولوم در ناحیه لگن در غالب موارد برای جااندازی نیاز به عمل جراحی دارد. این عمل جراحی باید در اسرع وقت و به دست تیم جراحی که در انجام آن مهارت کافی دارد انجام شود. اگر جااندازی قطعات شکسته شده حفره استابولوم به خوبی صورت نگیرد این شکستگی بد جوش میخورد. بد جوش خوردن شکستگی موجب تغییر شکل حفره استابولوم و بدنبال آن بروز آرتروز و ساییدگی مفصل ران میشود.

البته بعضی اوقات شکستگی استابولوم به خوبی جااندازی میشود ولی به علت آسیب غضروف مفصل ران در حین ضربه اولیه این مفصل دچار آرتروز میگردد. متاسفانه غضروف توانایی ترمیم ندارد و آسیب شدید آن میتواند موجب بروز ساییدگی مفصل شود.

در مواردی که آسیب مفصل ران به علت شکستگی استابولوم، شدید باشد چاره ای جز انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران نیست. گرچه انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران در کسی که قبلا به علت شکستگی حفره استابولوم جراحی شده مشکل است ولی در مواردی که شدت خرابی رو به پیشرفت باشد باید هر چه زودتر عمل جراحی تعویض مفصل را انجام داد. تاخیر در انجام جراحی موجب میشود تا استخوان های لگن هر چه بیشتر خراب شوند و در نتیجه عمل جراحی موفقیت آمیز نباشد.

درد کشاله ران میتواند نشانه آرتروز مفصل ران باشد. در صورتیکه پزشک معالج تشخیص دهد آرتروز و آسیب مفصل ران پیشرونده است عمل جراحی تعویض مفصل را هر چه زودتر انجام میدهد.

 

مطالعه بیشتر

شکستگی های استابولوم 

تعویض مفصل ران در ناحیه لگن

هر دردی در ناحیه لگن مهم بوده و باید علت آن مشخص شود

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.