بیماری های کوکسا پلانا، کوکسا وارا و کوکسا بروا چه هستند

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

 


بیماری کوکسا پلانا، کوکسا وارا و کوکسا بروا

بیماری کوکسا پلانا، کوکسا وارا و کوکسا بروا چه هستند و آیا نیاز به درمان دارند

 

 

کوکسا پلانا، کوکسا وارا و کوکسا بروا سه نوع تغییر شکل در مفصل ران هستند.

کوکسا پلانا Coxa plana به معنی اینست که سر استخوان ران شکل کروی و گرد خود را از دست داده و سطح بالایی آن پهن میشود. این عارضه بیشتر در کسانی دیده میشود که در زمان بچگی دچار بیماری پرتس یا نکروز سر استخوان ران شده اند. در بیماری پرتس بدنبال مرگ سلول های استخوانی، سر استخوان ران نرم شده و بدنبال آن بر اثر اعمال نیروهایی که به مفصل ران وارد میشوند تغییر شکل پیدا میکند. یکی از این تغییرات پهن شدن سر استخوان است.

سر استخوان ران معمولا بصورت گرد و مدور است ولی در کوکساپلانا شکل سر بصورت بیضوی و شبیه تخم مرغ شده و سطح بالایی آن صاف میشود.

کوکسا وارا Coxa vara به معنای اینست که زاویه بین گردن و تنه استخوان ران کمتر میشود. بطور معمول بین گردن و تنه استخوان ران زاویه ای در حدود 135 درجه وجود دارد. در بعضی بیماری ها این زاویه کمتر میشود که به آن کوکسا وارا میگویند. ابتلا به بیماری پرتس در کودکی میتواند علت بروز کوکسا وارا در بزرگسالی باشد

کوکسا بروا Coxa breva به معنای کوتاه شدن طول گردن استخوان ران است. این عارضه میتواند از عوارض ابتلا به بیماری پرتس در زمان کودکی باشد.

مبتلا شدن به بیماری پرتس در بچگی میتواند هر سه تغییر شکل کوکسا پلانا، کوکسا وارا و کوکسا بروا را ایجاد کند.

کوکسا پلانا درمان خاصی ندارد. این تغییر شکل ممکن است بتدریج موجب سائیدگی مفصل ران شود. در صورت سائیدگی شدید ممکن است برای بیمار عمل جراحی تعویض مفصل ران انجام شود.

کوکسا وارا و کوکسا بروا همیشه نیاز به درمان ندارند. در بعضی اوقات پزشک ارتوپد برای تصحیح این دفرمیتی ها اقدام به جراحی استئوتومی در محل تغییر شکل استخوان کرده و زاویه را تصحیح میکند.

 

مطالعه بیشتر

بیماری پرتس، نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در لگن بچه ها چیست و چگونه درمان میشود 

شکستگی لگن میتواند موجب آسیب های جدی شود ولی دلیلی ندارد شما با درد زندگی کنید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.