ورزش و افزایش توان اسپرم‌ها

دکتر مهرداد منصوری

4495
یک مطالعه جدید نشان داده که ورزش می‌تواند کیفیت عملکرد اسپرم‌ها که همان سلول‌های جنسی مذکر هستند را افزایش دهد. این مطالعه که نتایج آن در مجله Reproduction منتشرشده است تأثیر انواع متفاوتی از ورزش را بر کارکرد اسپرم‌ها موردبررسی قرار داده است.

طبق آمار علت یک‌سوم مشکلات باردارشدن کم بودن کیفیت اسپرم‌های مرد است. در حال حاضر این مشکلات را با روش آی وی اف IVF درمان می‌کنند. کم بودن کیفیت اسپرم‌ها همچنین احتمال بروز مشکلاتی مانند سقط‌جنین، نقص‌های مادرزادی نوزاد و سرطان‌های دوران طفولیت را افزایش می‌دهد. به همین خاطر پزشکان معمولاً به مردان توصیه‌هایی می‌کنند تا کیفیت اسپرم‌های آنان بهتر شود مانند بهبود کیفیت تغذیه، کاهش مصرف الکل و سیگار و ورزش منظم.

حال محققین با بررسی تعدادی از مردان آن‌ها را تحت چند نوع ورزش قراردادند که در آن افراد سه روز در هفته و به مدت شش ماه و هر بار بین نیم تا یک ساعت می‌دویدند و سپس کیفیت اسپرم آن‌ها را ازنظر تعداد، شکل، حرکت، وجود نشانه‌های التهاب و پاسخ به استرس اکسیداتیو بررسی نمودند.

مطالعه نشان داد که بهترین نتایج در گروهی باروری نیم ساعت دویدن سه روز در هفته به دست آمد که در آن‌ها فاکتورهای ذکرشده بین 24-8 درصد افزایش را نشان داد. بااین‌حال این بهبودها یک هفته تا یک ماه بعد از قطع ورزش دوباره به حالت قبل بازگشت کرد.

علت بسیاری از لنگش ها مشکلاتی در مفصل لگن است

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.