تأثیر روزه گرفتن در کمک به درمان سرطان خون کودکان

دکتر مهرداد منصوری

4485
یک مطالعه جدید نشان داده است که روزه گرفتن متناوب می‌تواند به درمان بسیاری از سرطان‌های خون کودکی از نوع لوسمی لنفوبلاستیک حاد کمک کند. لوسمی حاد لنفوبلاستیک یا ALL نوعی سرطان سلول‌های سفید خون یا لنفوسیت در مغز استخوان است. دو نوع از این لوسمی وجود دارد. نوع بی که در لنفوسیت‌های بی ایجاد می‌شود و نوع تی که در لنفوسیت‌های تی به وجود میاید. این نوع از سرطان خون مانع از بالغ شدن این لنفوسیت‌ها شده و در بیماران مبتلا، تعداد بی‌شماری از سلول‌های سفید نابالغ از مغز استخوان تولیدشده و به جریان خون وارد می‌شوند.

کاهش گلبول‌های سفید سالم موجب مستعد شدن این بیماران به عفونت و کاهش گلبول‌های قرمز خون و پلاکت‌ها هم منجر به کم‌خونی و افزایش احتمال خونریزی در ایشان می‌گردد. لوسمی حاد لنفوبلاستیک شایع‌ترین نوع سرطان خون در کودکان است. درمان اصلی این سرطان شیمی‌درمانی است ولی بیماری در 20-15 درصد موارد مجدداً عود می‌کند.

حالا محققین دانشگاه تگزاس در یک مطالعه در فاز حیوانی و بر روی موش‌ها نشان داده‌اند که روزه به‌صورت یک روز غذا خوردن و یک روز غذا نخوردن می‌تواند تأثیر بسیار مهمی در درمان لوسمی حاد لنفوبلاستیک داشته باشد. بطوریکه بعد از هشت هفته مشاهده شد که تقریباً هیچ سلول سرطانی در مغز استخوان و طحال موش‌های گرسنه نگه‌داشته شده وجود نداشت درحالی‌که در موش‌هایی که همیشه سیر نگه‌داشته شده بودند 68 درصد سلول‌های مغز استخوان و طحال سرطانی بودند. به هیچ‌کدام از این موش‌ها داروی شیمی‌درمانی داده نشده بود.

نتایج این تحقیق در مجله پزشکی Nature Medicine منتشرشده است.

نمیگذارم درد لگن من را از ورزشی که دوست دارم دور کند

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.