استفاده از صدا برای دیدن درون سلول‌های زنده

دکتر مهرداد منصوری

4477
خیلی از ما با سونوگرافی آشنا هستیم و میدانیم وسیله است که با کمک امواج فراصوتی می‌توان درون بدن را مشاهده کرد. اکنون دانشمندان قدمی فراتر نهاده و از امواج فراصوتی برای دیدن درون سلول‌ها استفاده می‌کنند.

محققان دانشگاه ناتینگهام از یک روش کاملاً جدید برای دیدن درون سلول‌ها استفاده کرده‌اند که در آن بجای نور از صدا استفاده می‌شود. در این روش از امواجی از صدا استفاده می‌شود که طول‌موج آن کمتر از طول‌موج نور است. این امواج قدرت تخریبی بالای نور را ندارد و با آن می‌توان درون سلول‌های زنده را بهتر دید. محققان میگویند با استفاده از این روش می‌توان درون سلول‌های زنده را با دقت بسیار بالاتری ازآنچه تاکنون با کمک میکروسکوپ‌های نوری دیده‌ایم مشاهده کرد.

طبق قوانین فیزیک نمی‌توان جسمی را که اندازه آن کمتر از نصف طول‌موج یک نور است در آن نور دید و چون طیف نوری با کمترین طول‌موج که به بافت زنده صدمه نمی‌زند نور آبی است پس اجسام زنده کوچک‌تر از نصف طول‌موج نور آبی را نمی‌توان با میکروسکوپ‌های معمولی دید. نور با طول‌موج‌های کمتر انرژی بسیار بالاتری داشته و به سلول زنده آسیب میزند.

نتایج استفاده از امواج صوتی با طول‌موج بسیار پایین برای دیدن دیون سلول در مجله Scientific Reports منتشرشده است.

آیا میدانید تبحر لازم برای درمان شکستگی لگن خود را کجا پیدا میکنید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.