سندروم تقاطع چیست و آیا میتواند علت درد مچ دست و ساعد باشد

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

فهرست مقالات مرتبط

 

سندروم یا بیماری تقاطع Intersection syndrome بیشتر در کسانی که حرکات مکرر و یکنواخت در مچ دست انجام میدهند مانند وزنه برداران، پاروزنان و یا اسکی بازان و بیل زدن زیاد، دیده شده و موجب بروز درد در مچ دست و ساعد میشود.

 

آناتومی

محل درد در سندروم یا بیماری تقاطع حدود سه انگشت بالاتر از مچ دست و بر روی استخوان رادیوس یا زند زبرین است. در این محل دو تاندون که در پایینتر به شست دست متصل میشوند از روی یکدیگر عبور کرده و با هم تقاطع دارند. این دو تاندون عبارتند از

 

 338 2
پیکان های قرمز دو عضله باز کننده و دور کننده شست را نشان میدهند

 

  • تاندون بار کننده کوتاه شست Extensor pollicis brevis
  • تاندون دور کننده بلند شست Abductor pollicis longus

 

عضلات این تاندون ها در ناحیه ساعد قرار دارند. انتهای پایینی این عضلات تبدیل به تاندون شده و این دو تاندون به قاعده شست دست متصل شده و موجب باز شدن و دور شدن آن از دیگر انگشتان میگردند. بجز این دو تاندون، تاندون های زیاد دیگری از اطراف مچ دست عبور میکنند. دور تا دور تاندون ها در غلاف نازکی از بافت خاصی به نام سینوویال وجود دارد که موجب میشود آنها به راحتی بر روی یکدیگر و بر روی استخوان زیرین حرکت و لغزش داشته باشند و با کمترین اصطکاک حرکت کنند.

 

علت سندروم تقاطع چیست

وقتی مچ دست زیاد حرکت میکند و حرکات مکرر و مداوم و یکنواختی داشته باشد دو تاندون ذکر شده مداوما بر روی یکدیگر ساییده میشوند. این سایش موجب تورم غلاف سینوویال اطراف آنها شده و در دراز مدت این غلاف کلفت میشود. این تورم و کلفتی و التهاب موجب بروز درد بر روی تاندون ها میشود.

338 4

در اسکی بازان که با چوب اسکی محکم بر روز زمین برفی ضربه میزنند تا به جلو بروند، در پارو زنان که مکررا در هنگام حرکت دادن پارو مچ را حرکت میدهند، در کسانی که وزنه های سنگین را مرتبا بلند کرده یا بر روی زمین میکشند، در کسانی که زیاد با بیل کار میکنند و در بسیاری کارها و فعالیت های ورزشی دیگر حرکات مکرر مچ دست موجب ساییده شدن این دو تاندون بر روی هم و التهاب غلاف سینوویال آن میشوند.

 

فهرست مقالات مرتبط

سندروم تقاطع از علل درد مچ دست و ساعد است

علائم و درمان سندروم تقاطع در مچ دست چیست

هر دردی در ناحیه لگن مهم بوده و باید علت آن مشخص شود

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.