احساس برق گرفتگی در شانه و دست به چه علت است

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

احساس برق گرفتگی در شانه و دست معمولاً حالتی است که در ورزشکارانی که ورزش های بسیار پرتحرک را انجام میدهند دیده میشود. ورزشکار بدنبال آسیبی که موجب کشش اعصاب در ناحیه گردن و شانه میشود احساس میکند یک شوک الکتریکی به اندام فوقانیش وارد کرده اند.

267 2

بلافاصله بیمار دچار گزگز و بیحسی و احساس گرما و احساس ضعف در اندام فوقانی هم میشود. این احساس معمولاٌ چند ثانیه یا چند دقیقه بیشتر طول نمیکشد ولی در کمتر از ده درصد موارد ممکن است چند روز هم ادامه داشته باشد. مکانیسم این ضایعه به این صورت است که سر بیمار بشدت به یک طرف خم شده و کشیده میشود و این وضعیت موجب خم شدن گردن و کشیده شدن شبکه عصبی گردن میشود. در حین کشتی یا فوتبال ممکن است بیمار با کنار سر به زمین برخورد کرده و دچار این ضایعه شود.

267 1

 

درمان

تا وقتی ورزشکار درد دارد نباید ورزش را ادامه دهد. اگر درد گردن یا احساس ضعف در اندام فوقانی دارد باید به پزشک مراجعه کند. اگر مشکل چند روز ادامه داشت باید با کمک فیزیوتراپ سعی کرد نرمش های کششی گردن و نرمش های تقویتی گردن را انجام دارد. اگر زیاد دچار این وضعیت میشوید ممکن است استفاده از یک پد مخصوص شانه در حین ورزش به شما کمک کند.

آیا به شما هم گفته اند شکستگی لگن شما قابل جراحی نیست و باید یا کشش درمان شود

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.