کیست ساده استخوان چیست

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

کیست ساده استخوان Unicameral (Simple) Bone Cyst یا UBC یک تومور خوش خیم است و بطور خیلی ساده یک حفره است که در داخل استخوان تشکیل شده و در داخل آن از یک مایع کاهی رنگ پرشده است. این تومور خوش خیم بیشتر در سنین زیر بیست سال دیده میشود. معمولاً در بالای استخوان بازو یا ران بوجود میاید ولی گاهی در لگن، استخوان تالوس یا پاشنه هم دیده میشود. علت این بیماری ناشناخته است.

 

علائم کیست ساده استخوان

 اکثر این تومور ها علامتی ندارند. بعضی از آنها بطور تصادفی و در حین عکسبرداری از اندام به منظور دیگری دیده میشوند. بعضی دیگر ممکن است هیچوقت تشخیص داده نشوند. اگر دیواره استخوان به علت وجود کیست، خیلی نازک شده باشد ممکن است در حین فعالیت بدنی یا راه رفتن درد ایجاد شود. ممکن است استخوان به علت کیست آنقدر ضعیف شود که بشکند. تشخیص این تومور معمولا با استفاده از رادیوگرافی ساده است. در عکس تهیه شده یک حفره توخالی استخوانی با دیواره مشخص دیده میشود.

 

230
در تصویر رادیوگرافی بالا تیره شدن استخوان بازو بر اثر تشکیل کیست بزرگی در داخل آن دیده میشود

 

درمان کیست ساده استخوان

 اگر کیست کوچک بوده و علامتی نداشته باشد ممکن است نیازی به درمان نباشد. در این موارد پزشک ارتوپد فقط بیمار را تحت نظر میگیرد. اگر توده به قدری بزرگ باشد که خطر شکسته شدن استخوان زیاد باشد یا توده دردناک باشد یا توده در حال بزرگ شدن باشد معمولاً پزشک تصمیم به درمان میگیرد.

یکی از روش های درمان اینست که با استفاده از سوزن های کلفت و مخصوصی که از راه پوست به داخل حفره فرستاده میشود داروی کورتیکوستروئیدی را درون حفره تزریق میکنند. در روش دیگر پزشک ارتوپد از طریق سوزن گفته شده استخوان های ریز شده ای را که از بانک استخوان ( بانک استخوان محلی است که در آن استخوان هایی را که از افراد فوت شده میگیرند آماده کرده و در شرایط خاصی نگهداری میکنند تا برای بیماران استفاده شوند) گرفته شده و با مغز استخوان مخلوط شده ( این مغز استخوان از ناحیه لگن خود بیمار گرفته میشود) به داخل کیست تزریق میکند تا کیست پر شود. ممکن است تا بهبودی کامل لازم باشد اقدامات ذکر شده چند بار تکرار شوند.

 گاهی اوقات دکتر معالج تصمیم میگیرد درمان را بصورت جراحی باز انجام دهد. در این موارد در حین جراحی، قسمتی از استخوان روی کیست برداشته شده و داخل آن ابتدا تراشیده شده و سپس با استخوان هایی که از بانک استخوان گرفته شده پر میشود. در صورتیکه استخوانی که این تومور را دارد شکسته شود برحسب محل شکستگی ممکن است پزشک ارتوپد تصمیم به جراحی یا درمان غیرجراحی بگیرد.

آیا از جراحی تعویض مفصل ران میترسید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.