تست نوار عصبی و عضلانی چیست

 نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

تست نوار عصبی یک بررسی تشخیصی برای پی بردن به عملکرد عصب های بدن است. بدن انسان یک مولد الکتریسیته است و هدف از تولید این الکتریسیته انتقال پیام ها بین مغز و دیگر اندام هاست. انتقال پیام هایی بصورت حس لمس، درد، فشار، گرما در پوست و دیگر حسهایی مثل دیدن، شنیدن و ...از اندام به مغز از طریق عصب انجام میشود. همچنین دستورات مغز به اندام ها برای انجام دادن کارهایی مثل حرکت دادن عضو از طریق ارسال پیام بوسیله عصب ها است.
 
اعصاب این پیام ها را بصورت امواج الکتریکی منتقل میکنند دقیقاً مثل همان کاری که در سیم تلفن انجام میشود. وقتی عصب کار خود را به درستی انجام نمیدهد این انتقال پیام و انتقال امواج الکتریکی دچار اختلال میشود. روشی وجود دارد که به وسیله آن میتوان شدت و سرعت و دیگر خصوصیات امواج الکتریکی که در طول عصب جریان دارند را ثبت کرد. پزشک ارتوپد با بررسی این امواج میتواند در مورد بیماری های عصب به اطلاعات مفیدی دست پیدا کند. به این روش یا تست، الکترودیاگنوستیک Electrodiagnostic testing میگویند.

در یک بررسی الکترودیاگنوستیک معمولا دو تست انجام میشود که عبارتند از

  • الکترومیوگرافی Electromyography EMG که به آن نوار عضله هم میگویند
  • مطالعه هدایت عصبی Nerve conduction studies NCS که به آن نوار عصبی هم میگویند

 

 2431 5

بنابراین وقتی صحبت از نوار عصبی میشود در غالب اوقات منظور انجام دو تست بالا با هم است. این تست ها به توسط متخصص داخلی اعصاب (نورولوژیست) یا متخصص طب فیزیکی انجام شده و نتیجه آن برای پزشک درخواست کننده ارسال میشود.

بررسی های الکترودیاگنوستیک معمولا برای یک اندام انجام میشود. بطور مثال پزشک ارتوپد ممکن است از همکار نورولوژیست خود بخواهد تا این تست را برای اندام فوقانی راست و یا اندام تحتانی چپ انجام دهد. در این صورت فعالیت کلیه اعصاب و عضلات آن اندام مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

البته پزشک معالج در ورقه درخواست معمولا شرح کوتاهی از مشکلات بیمار را ذکر کرده و از همکار نورولوژیست خود میخواهد تا در مورد قسمت خاصی از اندام که مد نظر او است دقت بیشتری داشته باشد.

226 2

از  تست های الکترودیاگنوستیک در بیماری هایی مثل سندرم کارپال تونل یا سندرم فشار به عصب آلنا در مچ دست یا بررسی سیاتیک یا دردهای گردن که به دست تیر میکشد، در بررسی تاثیر دیابت روی اعصاب و یا در بررسی آسیب عصب بعد از ضرباتی که به اندام وارد میگردد و بسیاری بیماری های دیگر استفاده میشود. دقت این تست ها برای کشف مشکل همیشه زیاد نیست و گاهی اوقات با وجود بیماری در عصب ممکن است تست نکته غیر طبیعی را نشان ندهد.

 

فهرست مقالات مرتبط

تست نوار عصبی و عضلانی چیست    

نوار عضله یا الکترومیوگرافی چیست

نوار عصبی چیست

آیا مفصل لگن شما خشک است و خوب حرکت نمیکند

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.