راه جدید برای موثرتر کردن درمان پارگی رباط صلیبی در ورزشکاران

2250 3-----------------------

 در مفصل زانو پارگی رباط صلیبی قدامی یکی از آسیب های جدی در بین ورزشکاران است و این پارگی در بسیاری از این ورزشکاران به توسط عمل جراحی درمان میشود. محققین دانشگاه میشیگان مشخص کرده اند که میتوان بطرز محسوسی مانع از ایجاد یکی از عوارض مهم بعد از پارگی و عمل جراحی این رباط شد. این عارضه ضعف و لاغر شدن عضلات چهارسر ران است که میتواند مانعی جدی در پیشرفت ورزشی ورشکار باشد و احتمال عود آسیب بعد از شروع مجدد ورزش را بیشتر کرده و در نهایت موجب بروز آرتروز زانو میشود.

در یک مطالعه که در مجله طب ورزشی امریکا منتشر شده، مشخص شده است که هورمونی به نام میوستاتین Myostatin عامل مهمی در ممانعت از رشد عضلات است و نقش مهمی در ایجاد آسیب های عضلانی بعد از پارگی رباط صلیبی زانو دارد. این کشف میتواند راه را برای یافتن راه حل ممانعت از ضعف عضلانی بعد از پارگی رباط صلیبی و بعد از اعمال جراحی تعویض مفصل زانو باز کند. با مهار این هورمون میتوان نقش بازدارنده آن را از بین برده و این توان را به بدن داد تا بتواند قدرت عضلات خود را حفظ کند.

محققین این پژوهش میگویند که تاکنون پیشرفت های بزرگی در زمینه بهبود بازپروری بیمار بعد از پارگی های رباط صلیبی زانو بدست آمده است ولی بسیاری از بیماران بعد از این پارگی ها دچار 40-30 درصد ضعف عضلانی در عضلات اندام تحتانی میشوند و این ضعف میتواند تا حدود زیادی مانع از بازگشت ورزشکار به توانایی های قبل از آسیب و ادامه ورزش حرفه ای خود شود.

همچنین امیدهایی بوجود آمده که با شناسایی میوستاتین بتوان تا حدودی مانع از ضعف عضلانی در بیماران سرطانی و یا بیماری هایی مانند دیستروفی عضلانی شد.

آیا هنوز نمیدانید علت درد لگن شما چیست

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.