بیماری های مادرزادی سیستم حرکتی کدامند

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

بعضی از بیماری های سیستم حرکتی بدن انسان مادرزادی هستند. یعنی از بدو تولد وجود داشته اند. بیماری های مادرزادی سیستم حرکتی بدن انسان در اندام فوقانی، اندام تحتانی، ستون فقرات و لگن انواع متفاوتی دارند. این بیماری ها ممکن است نتیجه اختلالات ژنتیکی بوده و بصورت خانوادگی از یک نسل به نسل دیگر منتقل شوند.

 

2168
کوتاهی مادرزادی ران

 

بعضی دیگر از آنها از پدرو و مادر به فرزند متقل نشده بلکه نتیجه یک جهش ژنتیکی در زمان تشکیل جنین است. بعضی دیگر از اختلالات مادرزادی سیستم حرکتی به علت تمایز نامناسب در سلول های جنینی ایجاد میشوند.

بیماری های مادرزادی سیستم حرکتی بدن انسان را میتوان به چند دسته طبقه بندی کرد.

در بعضی از آنها شکل اندام تغییر میکند. مهمترین این بیماری ها در اندام فوقانی عبارتند از
  • پسودوآرتروز استخوان های ساعد : شکسته شدن یکی از استخوان های ساعد و سپس جوش نخوردن آن

و در اندام تحتانی عبارتند از
  • ماکروداکتیلی : بزرگ بودت یک یا چند انگشت پا
  • کوکساوارا : تغییر در زاویه بین گردن و تنه استخوان ران در ناحیه لگن
  • پسودوآرتروز ساق " شکسته شدن استخوان تیبیا و شپس جوش نخوردن آن

گاهی اوقات یک استخوان اندام کوتاه تر از حد معمول است، یا اصلا تشکیل نشده است. گاهی اوقات چند استخوان اندام تشکیل نشده است و در مواردی خاص ممکن است کل اندام فوقانی یا تحتانی بوجود نیاید.
در اندام فوقانی نبودن یا نقص در استخوان های رادیوس و اولنا دیده میشود که به آن دست چنبری میگویند. در اندام تحتانی هم نقص در استخوان ران یا تیبیا یا فیبولا دیده میشود. گاهی اوقات کوتاه بودن یکی از استخوان های اندام تحتانی در یک طرف میتواند موجب اختلاف در طول دو اندام تحتانی شود.

مهمترین بیماری های مادرزادی ستون فقرات عبارتند از

بعضی دیگر از اختلالات مادرزادی سیستم حرکتی به علت مشکلاتی در عضلات ایجاد میشوند مانند

تعدادی دیگر از اختلالات مادرزادی سیستم حرکتی به علت نقص در تولید پروتئین یا ماده شیمیایی دیگری در بدن ایجاد میشود. در این بیماری ها ممکن است اختلال محدود به سیستم حرکتی نبوده و در دیگر بافت های بدن هم وجود داشته باشند. مهمترین این بیماری ها عبارتند از
  • سندروم افوچی
آیا لگن شما آنقدر درد دارد که موقع راه رفتن میلنگید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.