بدن ما روزانه به چه مقدار ویتامین دی نیاز دارد

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

1956---------------------------------------

فهرست مقالات مرتبط


 دراکثر منابع پزشکی مقدار مورد نیاز روزانه ویتامین دی برای حفظ کارکرد صحیح بدن 400 واحد ذکر شده است. مطالعات اخیر نشان داده است که 400 واحد ویتامین دی حداقل ویتامین مورد نیاز است ( یعنی مقداری است که دچار راشیتیسم نشویم) و افراد بالای 5 سال برای داشتن استخوان ها و عضلات سالم و قوی به حدود 1000 واحد ویتامین دی در روز نیاز دارند.

 

چه کنیم تا بدن ما روزانه 1000 واحد ویتامین دی دریافت کند

برای تامین ویتامین دی بدن انجام هر کدام از کارهای زیر کافی است
  • هر روز بین ساعات 10 صبح تا 2 عصر بمدت حدود 15 دقیقه در هوای آفتابی و با پیراهن آستین کوتاه و شلوارک قرار گیرید.
  • هر روز ماهی بخورید. ماهی هایی که حاوی چربی زیاد هستند مانند ساردین و تن و زرده تخم مرغ بیش از دیگر غذاها ویتامین دی دارند.
  • روزی ده لیوان شیر تقویت شده با ویتامین دی بنوشید ( منظور شیری است که به آن ویتامین دی اضافه کرده اند)
  • از مکمل های دارویی ویتامین دی استفاده کنید.

به نظر میرسد تنها راه عملی برای اکثر ما راه آخر باشد. مولتی ویتامین ها اکثرا حاوی فقط 400 واحد ویتامین دی هستند و مصرف روزانه بیش از یک عدد قرص مولتی ویتامین درست نیست چون ویتامین های دیگر( مثل ویتامین آ) را در مقادیری بیش از مقدار مورد نیاز وارد بدن ما میکند که ممکن است برای استخوان ما خوب نباشند.

 

چطور میشود فهمید بدن ما به اندازه کافی ویتامین دی دارد

با اندازه گیری سطح ویتامین دی در خون میتوان فهمید آیا به بدن ما به اندازه کافی ویتامین دی رسیده است یا خیر. مقدار کمتر از 20 موجب بروز راشیتیسم میشود. مقادیر بین 100-40 مناسب است.

 

آیا ممکن است ویتامین دی بدن ما بیش از حد باشد

وقتی بدن ما در معرض نور آفتاب بیشتری قرار میگیرد تولید ویتامین دی را متوقف میکند ولی اگر ما روزی بیش از 2000 واحد از این ویتامین مصرف کنیم ممکن است به سلامتی خود آسیب برسانیم.

 

آیا ویتامین دی فقط برای حفظ سلامتی استخوان مفید است

خیر این ویتامین برای سلامت و حفظ قدرت عضلات هم مورد نیاز است. کسانی که دچار کمبود این ویتامین میشوند بیش از افراد دیگر دچار گرفتگی عضلات و درد استخوان و مفصل میشوند. افراد مسنی که مکمل های ویتامین دی مصرف میکنند کمتر زمین میخورند که احتمالاً به علت کارکرد بهتر عضلات آنها است.

 

فهرست مقالات مرتبط

داشتن استخوان سالم با ویتامین دی کافی

ویتامین دی چیست

کمبود ویتامین دی در چه کسانی ایجاد میشود

علائم کمبود ویتامین دی چیست و درمان آن چگونه است  

بدن ما روزانه به چه مقدار ویتامین دی نیاز دارد

آیا میدانید تبحر لازم برای درمان شکستگی لگن خود را کجا پیدا میکنید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.