گزانتوم شایعترین تومور بافت نرم دست است

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

فهرست مقالات مرتبط

 

تومورهای دست را میتوان به دو دسته تومورهای استخوانی و تومورهای بافت نرم تقسیم کرد. شایعترین تومور استخوانی دست انکندروم و شایعترین تومورهای بافت نرم دست، گزانتوم، گانگلیون و تومور گلوموس است.

گزانتوم Xanthoma شایعترین تومور بافت نرم دست است که در زیر پوست لمس میشود. البته این تومور میتواند در آرنج، زانو، پا و باسن هم یده شود. این تومور معمولا از تاندون های فلکسور یا اکستانسور دست منشا میگیرد و علت آن تجمع کلسترول در این بافت ها است.

1533 1

 

تومور معمولا بصورت یک برجستگی تخت یا گرد به اندازه یک نخود و یا حتی به بزرگی یک گردو در زیر پوست دست به چشم میخورد. این تومور سفت و بدون درد است و حاشیه آن از بافت های اطراف کاملا مشخص است. رنگ تومور زرد رنگ بوده و همانطور که گفته شد بافت تشکیل دهنده آن مملو از کلسترول است. این تومور معمولا در کسانی که کلسترول خون بالایی دارند مشاهده میشود. در دیابت، گزانتوم در سیروز کبدی و بعضی انواع سرطان هم دیده میشود.

 

1533 2 

 

این تومور خوش خیم بوده و تبدیل به تومور بدخیم نمیشود. وجود گزانتوم باید بیمار را متوجه بیماریهای زمینه ای مانند بالا بودن سطح کلسترول خون کند.

پایین آوردن سطح کلسترول خون ممکن است بتواند این تومور را درمان کند. مشکل بیمار با این تومورها معمولا به علت شکل بد آنها است. البته وقتی خیلی بزرگ میشوند یا در محل های خاصی قرار میگیرند ممکن است در کارکرد دست هم ایجاد اختلال کنند. در این موارد میتوان آنها را با استفاده از عمل جراحی خارج کرد.

 

فهرست مقالات مرتبط

تومور گلوموس چیست

گزانتوم شایعترین تومور بافت نرم دست است

آیا میخواهید صاحب یک مفصل مصنوعی لگن با بیشترین طول عمر شوید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.