چگونه میتوان از عفونت استخوان بدنبال شکستگی پیشگیری کرد

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

فهرست مقالات مرتبط

 

عفونت موجب مشکلات زیادی برای بدن میشود. عفونت میتواند بافت ها را از بین ببرد. همچنین احتمال گسترش عفونت در بدن و مبتلا شدن دیگر قسمت های آن میتواند بسیار خطرناک باشد. پس هر تلاشی را باید انجام داد که از بروز عفونت پیشگیری کرد.

مهمترین اقداماتی که برای پیشگیری از بروز عفونت انجام میشوند عبارتند از :

 

پانسمان

در هنگام مشاهده یک شکستگی باز با بهتر یگوییم به محض اینکه متوجه میشویم یک شکستگی باز است باید تمام سعی خود را انجام دهیم تا مانع از گسترش میکروب ها در محل شکستگی شویم. در اولین برخود با بیمار دچار شکستگی باز باید بلافاصله روی زخم ها پوشانده شود. درست است که در هنگام حادثه مقدار زیادی میکروب به درون زخم رفته اند ولی با پانسمان درست زخم میتوانیم مانع از ورود میکروب های بیشتری به درون زخم شویم.

بیمار در نهایت به بیمارستان خواهد رفت و میکروب هایی که در همه بیمارستان ها وجود دارند بسیار بسیار خطرناک تر از میکروب هایی هستند که در محیط های معمولی وجود دارند. پانسمان و بستن زخم مانع از ورود میکروب های بیمارستانی به درون زخم میشود.

 

شستشوی زخم به توسط پزشک

پزشک معالج در مواجهه با یک شکستگی باز، در اطاق عمل زخم بیمار را با مقادیر فراوانی آب ( منظور سرم نمکی استریل است) شستشو میدهد. سپس اجسام خارجی ( مثل تکه های لباس، ذرات شن و سنگریزه و ...) را که در حین حادثه به درون زخم رفته اند خارج میکند. خروج این اجسام خارجی میتواند کمک زیادی به پیشگیری از عفونت های بعدی بکند.

 

خارج کردن بافت های مرده به توسط جراحی

در حین حادثه اولیه بعضی از بافت ها مثلا قسمتی از عضلات یا پوست اطراف شکستگی له شده و میمیرند. بافت مرده بهترین محیط برای رشد میکروب است. پزشک جراح تمامی این بافت های مرده را هم از زخم جدا میکند.

 

 بخیه نزدن زخم

بعد از درمان شکستگی، زخم بیمار ممکن است بسته شود. در مواردی که زخم بسیار آلوده باشد پزشک معالج ترجیح میدهد آنرا بطور کامل بخیه نزند و در حالتی نگه دارد که لبه های آن باز بماند. هدف از اینکار اینست که ترشحات زخم که همچنان میتوانند حاوی میکروب باشند بتوانند راحت تر از زخم خارج شوند.

 

جلوگیری از تجمع خونریزی

بعد از اعمال جراحی ممکن است خونریزی در بافت های عمقی ایجاد شود. این تجمع خون که به آن هماتوم میگویند محیط پرورشی خوبی برای رشد میکروب ها است. پس باید از تجمع این خون جلوگیری شود. پزشک معالج تمام سعی خود را انجام میدهد تا عروق خونی کوچکی را که در حین عمل خونریزی میکنند ببندد تا بعد از عمل خونریزی نکنند ولی با اینحال مقداری خونریزی ممکنست ایجاد شود.

پس بعد از اعمال جراحی که جراح احتمال میدهد ممکنست هماتوم در محل جراحی ایجاد شود لوله پلاستیکی خاصی را که به آن درن Drain میگویند در داخل زخم باقی میگذارد. این لوله در خارج از بدن به یک کیسه پلاستیکی متصل میشود تا اگر در محل جراحی خونریزی ایجاد شد آن را به بیرون از بدن هدایت کند. معمولا بعد از 2-1 روز از عمل جراحی که احتمال خونریزی کاهش پیدا کرد درن خارج میشود.

 

داروی آنتی بیوتیک

در زخم های آلوده ایکه پزشک احتمال زیادی میدهد که منجر به عفونت شود، قبل از بروز علائم عفونت و برای پیشگیری از وقوع آن برای مدتی به بیمار آنتی بیوتیک میدهد.

 

فهرست مقالات مرتبط

استخوان بعد از شکستگی چگونه عفونت می کند

پیشگیری از عفونت استخوان بدنبال شکستگی

درمان عفونت های بعد از شکستگی

درمان عفونت بعد از جراحی

آیا از جراحی تعویض مفصل ران میترسید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.