علائم و درمان لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی (ترمبوز وریدی) و آمبولی ریوی چیست

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

فهرست مقالات مرتبط

 

لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق و ران یکی از عوارض بسیار مهم شکستگی ها است. این عارضه ممکن است بدنبال اعمال جراحی که در ناحیه لگن و یا ران انجام میشوند بوجود آیند. ایجاد لخته خون در سیاهرگ های ساق، ران یا لگن را ترومبوز وریدی میگویند. در صورتیکه این لخته حرکت کرده و خود را از طریق جریان خون به ریه برساند به آن آمبولی ریوی میگویند.

 

علائم لخته شدن خون در سیاهرگ های ساق

لخته یا ترومبوز خون در ورید های عمقی ساق موجب درد و تورم عضلات پشت ساق میشود. در لمس متوجه گرم بودن عضلات پشت ساق میشویم. در این بیماران وقتی کف پا را به سمت بالا میکشیم بیمار درد شدیدی در عضلات پشت ساق احساس میکند. به این درد علامت هومن Homan’s sign میگویند. تشخیص قطعی لخته شدن خون در ساق با استفاده از نوع خاصی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر Dpppler ultrasonography انجام میشود.

 

1091 3
تورم ساق میتواند نشانه ای از ترومبوز ورید های عمقی باشد


علائم آمبولی ریوی

اگر عارضه به صورت آمبولی ریوی در آید بیمار دچار درد شدید سینه، تنگی نفس خس خس سینه و خلط خونی میشود. علائم آمبولی ریوی معمولا بطور ناگهانی ایجاد شده و بیماری که تا چند لحظه قبل حال خوبی داشت به ناگهان دچار علائم فوق شده و دچار ایست قلبی و مرگ میشود. تشخیص قطعی آمبولی ریه با استفاده از روش های تصویربرداری خاصی مانند آنژیوگرافی ریوی و اسکن ریه Perfusion ventilation scan انجام میشود.

1091

 

پیشگیری از ترومبوز وریدی و آمبولی چگونه است

مهمترین راه مبارزه با این عارضه اینست که از بروز آن پیشگیری کنیم. مهمترین راه های پیشگیری از این بیماری عبارتست از

  • بعد از هر شکستگی، بخصوص شکستگی های اندام تحتانی بیمار نباید مدت زیادی در رختخواب دراز بکشد. وی باید هر چه زودتر از تختخواب بلند شده و راه برود. پس شکستگی بیمار باید طوری درمان شود که بتواند هر چه زودتر از حالت درازکش و استراحت در بستر آزاد شده و راه برود. اگر به هر علتی بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفته است باید در اولین فرصت راه اندازی شود.
  • اگر به هر علتی امکان راه اندازی زودرس بیمار وجود ندارد باید تشویق شود تا بطور مرتب و دائم زانوی خود را خم و راست کرده و مچ پای خود را بالا و پایین ببرد تا خون را در درون ورید های عمقی ساق خود به جریان بیندازد.
  • روش دیگر بستن کیسه های مخصوصی به دور ساق است که به دستگاه های مخصوصی متصل میشود. این کیسه ها مرتبا از هوا پر و خالی میشوند و موجب میگردند تا خون در درون وریدهای عمقی ساق جریان بیشتری داشته باشد.
  • در بیمارانی که پزشک معالج میداند احتمال بروز لخته در آنها زیاد است (مانند بیمارانی که دچار آسیب شدید لگن، ران یا ساق شده اند یا کسانی که تحت اعمال جراحی بزرگی در لگن یا ران یا زانو قرار خواهند گرفت، افراد مسن، افراد چاق و ... ) به بیمار داروهایی میدهد تا احتمال لخته شدن خون را کاهش دهد. مهمترین این داروها وارفارین، هپارین و انوکساپارین ( کلکزان) هستند.

 

درمان ترومبوز وریدی چیست

در صورت بروز ترومبوز یا لخته در وریدهای عمقی ساق و یا بروز آمبولی ریوی درمان با استفاده از داروهای ذکر شده شروع میشود. البته دوز و میزان مصرف دارو وقتی ترومبوز یا آمبولی بوجود آمده است بیش از میزانی است که برای پیشگیری مورد استفاده قرار میگیرد.

در صورت بروز آمبولی ریوی، بجز درمان دارویی به بیمار اکسیژن بیشتری برای تنفس میرسانند. وقتی که آمبولی ریوی موجب کاهش شدید فشار خون و شوک در بیمار میشود ممکن است نیاز به تزریق داروهایی شود تا لخته خون را حل کنند و یا در موارد اورژانس ممکن است نیاز شود تا با عمل جراحی لخته از درون وریدهای ریوی خارج شود.

 

فهرست مقالات مرتبط

لخته شدن یا ترمبوز خون در سیاهرگ های عمقی ساق چیست

ترومبو آمبولی یا آمبولی وریدی چیست

علائم و درمان ترمبوز وریدی و آمبولی ریوی چیست

نمیگذارم درد لگن من را از ورزشی که دوست دارم دور کند

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.