شکستگی لگن در ناحیه ساب تروکانتریک استخوان ران چیست و چگونه درمان میشود

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی"

 

شکستگی های ساب تروکانتریک استخوان ران Subtrochanteric fracture به شکستگی های استخوان ران میگویند که در محدوده زیر تروکانتر کوچک تا 5 سانتیمتر پایینتر از آن ایجاد میشود. این شکستگی ها معمولا در افراد جوان و بدنبال ضربات با شدت بالا مانند تصادف اتومبیل یا سقوط از ارتفاع ایجاد میشود. علت دیگر شکستگی در این ناحیه ضعیف شدن استخوان بدنبال متاستاز تومور ها است.

 شکستگی های ساب تروکانتریک جزء شکستگی های اطراف مفصل ران بوده و در گروه شکستگی های لگن قرار میگیرند.

 

تشخیص شکستگی ساب تروکانتریک استخوان ران

بیمار بدنبال شکستگی توانایی راه رفتن را از دست میدهد. درد شدید در نواحی بالایی ران وجود دارد که با حرکت اندام تحتانی بیشتر میشود. بالای ران متورم و کبود است. اندام تحتانی طرف آسیب دیده کوتاه شده و به سمت خارج میچرخد.

1215
   در تصویر سمت راست شکستگی گردن استخوان ران، در تصویر وسط، شکستگی اینترتروکانتریک و در تصویر سمت چپ شکستگی ساب تروکانتریک ران دیده میشود
    

درمان شکستگی ساب تروکانتریک

درمان این شکستگی همیشه انجام عمل جراحی است. برای فیکس کردن قطعات شکسته شده معمولا از میله داخل استخوانی یا پلاک استفاده میشود.

 

عوارض شکستگی ساب تروکانتریک

مهمترین عارضه این شکستگی جوش نخوردن است. در صورت وقوع این عارضه، بیمار نیاز به عمل جراحی و پیوند استخوان دارد.

آیا لگن شما شکسته و جراحی شده ولی هنوز درد دارید

جدیدترین مقالات

این سایت حاوی اطلاعاتی در باره بیماری ها و درمان آنها است. این اطلاعات صرفا به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات شما در سایت قرار داده شده است و به هیچ وجه جایگزین مراجعه مستقیم به پزشک برای تشخیص و درمان نیست. شما مجاز نیستید به هیچ طریقی از این اطلاعات برای تشخیص، درمان یا هر اقدام دیگری در مورد بیماری یا مشکل فیزیکی بدن خود یا فرد دیگری استفاده کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ایران ارتوپد می باشد.